Opieka szpitalna za granicą. Co robić w razie wypadku?
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą to temat rzeka. Na pewno należy je mieć, niezależnie czy przekraczamy granicę w celach zarobkowych, czy jedziemy turystycznie. Na wypadki nie mamy wpływu, a niektóre z nich mogą skończyć się dla nas nawet kilkudniowym pobytem w szpitalu, czego każdy wolałby uniknąć, szczególnie za granicą. Należy więc wiedzieć, jak się przed taką sytuacją zabezpieczyć i wybrać pewne rozwiązania.
Co ze sobą zabrać? Karta NFZ i inne dokumenty
Niezależnie od celu wyjazdu za granicę na pewno powinniśmy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę EKUZ można dostać od ręki w najbliższym oddziale NFZ, składając proste podanie. Dzięki karcie EKUZ kraje członkowskie Unii Europejskiej, na podstawie odpowiednich przepisów, wiedzą, że jesteśmy ubezpieczeni w kraju, z którego przyjechaliśmy. Dotyczy to również państw należących do grupy EFTA (m.in. Norwegii, Szwajcarii i Islandii). To ważne, ponieważ są to kierunki często wybierane przez polskich pracowników. Posiadanie przy sobie karty EKUZ teoretycznie nie jest wymagane, ale lepiej trzymać ją razem z innymi ważnymi dokumentami (dowód osobisty, paszport), aby nie robić sobie dodatkowych problemów i formalności.
Przede wszystkim – zaufaj sprawdzonym pośrednikom
Agencja musi dbać o swoich podopiecznych. Decydując się na wyjazd do pracy za granicę ważne jest, abyś nawiązał współpracę z profesjonalistami. Tylko wtedy będziesz mógł spokojnie pracować i nie martwić się formalnościami. Wybierając Premium Work, niezależnie od zawodu, lokalizacji docelowej, terminu i czasu trwania wyjazdu, otrzymujesz gwarancję ubezpieczenia zdrowotnego i szpitalnego. Niezbędne dokumenty podpisujesz jeszcze w Polsce. Wypełniając dokumenty wymagane do wyjazdu otrzymasz również wniosek o przyznanie ubezpieczenia zdrowotnego, który zagwarantuje Ci wszystkie prawa pacjenta za granicą. Dodatkowo jesteśmy gotowi odpowiedzieć Ci na wszystkie nurtujące pytania. Musisz też wiedzieć, że składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza Twój pracodawca w Niemczech lub Austrii. Masz więc dodatkową gwarancję, że pracujesz w pełni legalnie i bez obaw o swoje zdrowie. Dlatego w razie nagłego wypadku czy zachorowania z zagrożeniem życia otrzymasz taką samą opiekę lekarską i szpitalną, jak wszyscy inni zatrudnieni w Niemczech czy w Austrii.
Zatrudnienie nieetatowe
Decydując się na wyjazd na własną rękę, istnieje ryzyko, że otrzymasz pracę typu mini-job. Są to prace nieetatowe, płatne maksymalnie 400 euro miesięcznie i można je porównać do polskich umów o dzieło. Przy wyborze takiego rozwiązania, musisz wiedzieć, że rozwiązanie kwestii ubezpieczenia zdrowotnego i szpitalnego jest po Twojej stronie. W takim wypadku musisz sam opłacić polisę, dostępną w wielu prywatnych firmach ubezpieczeniowych. Możesz to zrobić jeszcze przed wyjazdem w Polsce lub później, będąc już na miejscu. Jeżeli jednak nie jesteś pewien, która opcja jest dla Ciebie najlepsza, chętnie doradzimy Ci przy wyborze optymalnego rozwiązania pracy za granicą i pomożemy z formalnościami dotyczącymi wyjazdu.
Nie chcę się ubezpieczać
Nie polecamy takiej decyzji. Oczywiście finalnie należy ona Ciebie, ale musisz wiedzieć, że ewentualny wypadek (tfu! tfu!) będzie się wiązał z wydatkiem dużej sumy pieniędzy. W najgorszym wypadku możesz zostać obciążony pełnymi kosztami transportu, leczenia i materiałów wykorzystanych do opieki nad Tobą. Podjęcie pracy za granicą za pośrednictwem agencji Premium Work to gwarancja bezpieczeństwa i pewność, że w razie kłopotów będziesz miał się do kogo zwrócić. Postaw na sprawdzonych doradców i wybieraj mądrze, bez zbędnego ryzyka!