Prawo do urlopu w Niemczech i Austrii. Co musisz wiedzieć?
Czasy dzikich wyjazdów za granicę, podejrzanych kontraktów i niepewnej wypłaty są już dawno za nami. Decydując się na wyjazd do pracy do Niemiec lub Austrii za pośrednictwem agencji zatrudnienia Premium Work, wyjeżdżasz w pełni legalnie i podpisujesz standardową umowę o pracę, charakterystyczną dla danego państwa. W związku z tym przysługują Ci pełne prawa pracownicze, również prawo do urlopu wypoczynkowego.
Prawo do urlopu w Niemczech
Prawo do urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych w Niemczech reguluje federalna ustawa o urlopie. Zgodnie z treścią ustawy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić swojemu pracownikowi 20 dni urlopu w ciągu roku w przypadku 5-dniowego tygodnia pracy i 24 dni urlopu w ciągu 6-dniowego tygodnia pracy. Liczba przepracowanych godzin nie ma znaczenia, ponieważ w Niemczech przepracowanie nawet dwóch godzin w ciągu dnia liczone jest jako pełny dzień pracy. Ustawa określa Twoje prawo do podstawowego urlopu. Dodatkowe dni wolne od pracy, poza świętami i innymi dniami wolnymi od pracy, może regulować treść samej umowy o pracę. Jednak ten aspekt na pewno będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy i woli samego pracodawcy.
Urlop w Austrii
Decydując się na wyjazd do pracy w Austrii za pośrednictwem agencji Premium Work też jesteś zatrudniany na podstawie umowy o pracę. Tym samym przysługują Ci prawa pracownicze, również prawo do urlopu wypoczynkowego. W Austrii urlop jest liczony trochę inaczej niż w Niemczech, ale równie prosto. Osobom powyżej 25 roku życia przysługuje 6 tygodni urlopu, czyli 30 dni roboczych lub 36 dni kalendarzowych. Młodsze osoby mogą korzystać z urlopu skróconego o tydzień. W przypadku wyjazdu do Austrii istotny jest rok pracy, który zaczynasz w dniu rozpoczęcia swojej pracy. Prawo do pełnego urlopu otrzymasz dopiero po ukończeniu 6 miesiąca pracy. Do tego czasu musisz liczyć się z przepisem, mówiącym, że za każdy miesiąc otrzymasz maksymalnie 2,5 dnia urlopu. Musisz pamiętać, że termin i długość urlopu, będąc zatrudnionym w Austrii, musisz wcześniej ustalić z pracodawcą.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?
Nie. Urlop jest prawem przysługującym Ci na mocy ustawy federalnej. W praktyce jednak trzeba rozważyć kilka dodatkowych kwestii. Urlop dostaniesz prędzej czy później, ale podobnie jak w Polsce, pracodawca może odmówić udzielenia urlopu we wskazanym przez Ciebie terminie, jeżeli ma do tego naprawdę istotne powody, np. kilku innych pracowników zaklepało urlopy wcześniej lub wybrany przez Ciebie termin to naprawdę gorący okres w firmie. Musisz więc pamiętać, żeby ubiegać się o urlop odpowiednio wcześniej i przede wszystkim rozmawiać ze swoim pracodawcą.
Czy na pewno otrzymam urlop?
Na pewno. Pamiętaj, że decydując się na jakikolwiek wyjazd do pracy w Niemczech lub Austrii z agencją zatrudnienia Premium Work jedziesz w pełni legalnie, podpisujesz niezbędne dokumenty i zostajesz zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jeżeli masz wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy podjąć decyzję o wyjeździe.